Webasto genel anlamda bağımsız ısıtıcı demektir yani bu araçları ısıtmaya yarayan icat tamamen kendi kendine çalışan araçlarda motordan bağımsız olarak araç içini ısıtmak için kullanılan bir bağımsız ısıtıcıdır.

WEBASTO NASIL ÇALIŞIR ?

Webasto tamamen kendi kendine çalışan motor ile ısıtma açısından bir bağlantısı bulunmayan, kendi elektronik sistemi ile birlikte yakıt deposundan yakıt çekerek bulunduğu ortamı ısıtan bir ısıtıcıdır. 2 litreye yakın yakıt ile akşamdan sabaha devamlı çalışabilir ve oldukça güçlü bir ısıtma potansiyeline sahiptir.Aracınızın yakıt deposundan aldığı yakıtı güçlü bir kızdırma bujisi vasıtası ile ısıtarak motorda yer alan dağıtma sistemi vasıtası ile kalorifere gönderen bir sisteme sahiptir.

Dizel ile ısıtmanın başlıca avantajları nelerdir?

Yakıt özerkliği: Dizel yakıt, tüm dünyada tek tiptir ve tüm yıl boyunca 7/24 ulaşılabilir. Yakıt göstergesi ile yakıt beslemesi son derece hassas bir şekilde izlenebilir. Isıtma özerkliği: Araç kullanırken ısıtmaya dünyanın her yerinde izin verilir. Isıtıcı aracın yakıt deposundaki dizelle beslendiğinde yabancı ülkelerde uygun tüp konnektörleri aramak veya gaz tüplerini değiştirmekle uğraşmak gerekmez. Daha fazla boş alan: Motokaravandaki gaz tüpleri daha uzun süre dayandıklarından azaltılabilir ve tüm Webasto ısıtıcılar aracın dışına monte edilebilir. Bu, motokaravanın içinde çok daha boş alan elde edilmesini sağlar. Daha az ağırlık: Kış aylarında sadece araç içinin ısıtılması için LPG gazın %80’inden fazlasına ihtiyaç vardır. Dizelle çalışan ısıtıcıları kullanarak LPG gaz tüplerinin ebatları 5 kg’lık tek bir şişeye kadar düşürülebilir ve 35 kg’a kadar ek yük kazancı sağlanabilir.

Dizel ısıtıcılar ile güvenle uyuyabilir miyiz?

Dizel ısıtıcı teknolojisi, ilk ısıtıcıların piyasaya sürüldüğü günden bu yana büyük mesafe kaydetmiştir. Özel olarak yapılandırılmış motokaravan ısıtıcıları ile birlikte Webasto, çeşitli aksesuarların sizin ve kamp alanındaki komşunuzun konforu için rahatsızlık verici olası tüm unsurları ortadan kaldırdığı sessiz uygulama kitleri (yani, egzoz susturucusu, ultra sessiz pompa vb.) sağlar.

Webosta ısıtıcıların bir katalizör ile donatılması gerekir mi?

Hayır! Webasto ısıtıcılar, son derece verimli yakma prosesi sayesinde bir katalizöre ihtiyaç duymaz. Isıtıcılarımızın egzoz değerleri zaten yasal gereksinimler içinde çok düşük bir seviyededir.

Webosta ısıtıcılar araç kullanırken çalıştırılabilir mi?

Evet! Tüm ısıtıcılarımız için araç kullanırken ısıtmaya dünyanın her yerinde izin verilir! Bu şekilde siz daha tatil beldesine giderken keyifli ve sıcak bir iç ortama sahip olursunuz.

Webosta ısıtıcılar yüksek irtifalarda çalışır mı?

Evet! Tüm Webasto ısıtıcılar test edilmiş ve Avrupa’daki dağların büyük bölümü için yeterli bir irtifa olan 1.500 m’ye kadar güvenilir şekilde çalıştığı onaylanmıştır. Air Top Evo ve Dual Top Evo aralığı, entegre otomatik irtifa sensörü sayesinde 2.200 m’ye kadar çalışır. Air Top 2000 ST isteğe bağlı olarak 2.200 m’ye kadar olan irtifalarda çalışması için entegre bir anahtar ile donatılabilir.
2.200 m’nin üzerindeki irtifalar için ısıtıcılarımızı ayarlayabilirsiniz. Lütfen ayrıntılı bilgi için yerel Webasto bayiniz ile iletişime geçin. Isıtıcı çalışırken dağları aşmak hiçbir Webasto ısıtıcısı için sorun değildir.

Isıtıcının çok büyük soğuk bölgelerde çalıştığından nasıl emin olabilirim?

Tüm Webasto ısıtıcılar test edilmiş ve -30° ile +40°C arasındaki ve daha üzerindeki bir sıcaklıkta çalıştığı onaylanmıştır. Sıcaklıkların 0°C’nin altına önemli derecede düşebileceği çok soğuk bölgelerde kullanılan yakıt (arktik dizel veya kışlık dizel) yakıtın donmasını önlemek için otomatik olarak katkı maddeleri ile karıştırılır. Bu yakıtı kullanmanın dışında ısıtıcı için hiçbir özel hazırlık gerekmez. Esas olarak aracınız hareket ederken ısıtıcınız da çalışacaktır.

Webosta ısıtıcılar sürekli bakım gerektirir mi?

Genel itibarıyla hayır! Webasto ısıtıcılar bakım gerektirmez ve her iki yılda bir muayene edilmesine gerek yoktur. Yalnızca ısıtıcının her iki ayda bir 10-15 dakikalığına çalıştırılmasını öneriyoruz. 

Bir Webosta karavana monte edildikten sonra aracın muayeneden geçmesi gerekir mi?

Hayır! Tüm Webasto ısıtıcılarına verilen E1 onayı sayesinde herhangi bir teknik muayene yapılması veya motokaravan tescil belgelerine işlenmesi gerekmez.

Webosta ısıtıcısı çalıştığı zaman karavanın aküsünü boşaltır mı?

Hayır! Webasto ısıtıcılar bir yetersiz voltaj koruması ile donatılmıştır ve kritik akü koşulları oluşmadan önce kapanır, böylece motorun çalışması garanti edilir. Motokaravan ısıtıcıları genellikle ikincil bir aküye bağlanır ve motorun çalışması üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.